Strona Główna ˇ Artykuły
Borowa Wieś dziś


Borowa Wieś wczorajMateriały
O projekcie
darmowy hosting obrazków
Pogoda
Księga gości

 

Dołącz do nas

Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 33
Najnowszy Użytkownik: XMikoDikoX
Witamy

 

Witamy na stronie poświęconej przeszłości oraz kulturze Borowej Wsi.

 

Niniejszy przewodnik powstał w ramach projektu pt. Borowa Wieś oczami uczniów

 

darmowy hosting obrazków 

Menu podręczne

Historia Zabytki Informator podręczny Materiały do dziejów Borowej Wsi

 

Informacje podstawowe

Informacje ogólne

Status administracyjny: sołectwo w granicach miasta Mikołów
Liczba mieszkańców: ok. 1 900 (2008 r.)
Kod pocztowy: 43-190
Strefa numeracyjna: 0-32
Tablice rejestracyjne: SMI
Nazwa niemiecka: Neudorf

Tajemnicze nagrobki w Borowej Wsi

Tajemnicze nagrobki w Borowej Wsi

W kolejnym numerze czasopisma "Echo Boru" znajdą Państwo obszerny artykuł o tajemniczych nagrobkach, jakie gimnajaliści znaleźli w Borowej Wsi. Na opuszczonej działce nieopodal szkoły przypadkowo natrafiono na tajemnicze znalezisko. Wśród gęstych zarośli spoczywa kilkadziesiąt porozrzucanych kamiennych nagrobków. Dzięki wyrytym datom udało się ustalić, że zostały one wykonane w pierwszym dwudziestoleciu XX wieku.

Czytaj całość!


Gimnazjaliści piszą Encyklopedię...

Gimnazjaliści piszą Encyklopedię...

Uczniowie naszego gimnazjum w ramach zajęć kółka historycznego zredagowali artykuł o Borowej Wsi w najpopularniejszej encyklopedii na świecie - Wikipedii!

Dzięki ich pracy hasło "Borowa Wieś" zyskało przejrzysty i czytelny układ. Ucniowie dodali m.in. rozdziały o położeniu, rzekach, komunikacji i znanych postaciach, związanych z miejscowością. Pojawiło się też kilka nowych fotografii, ukazujących najważniejsze miejsca Borowej Wsi.

Przeczytaj artykuł!

Na wykonanym zadaniu skorzystali zarówno mieszkańcy Borowej Wsi, jaki i turyści, szukający informacji o naszym sołectwie. Zdobyta wiedza zapewne przyda się gimnazjalistom jeszcze nie raz, zwłaszcza, że Wikipedia bardzo szybko się rozwija, a każdy może ją współredagować...


Powstał miesięcznik "Echo Boru"

Powstał miesięcznik "Echo Boru"!

Uwaga! Właśnie ukazał się pierwszy numer miesięcznika "Echo Boru". Chcemy co miesiąc informować Was o tym, co dzieje się w naszej szkole oraz miejscowości, a także odkrywać tajemnice Borowej Wsi i poznawać pasje mieszkających tu ludzi. Mamy nadzieję, że to pismo pomoże w integracji miejscowości i będzie docierało do wszystkich mieszkańców Borowej Wsi.

Jest to czasopismo tworzone przez młodych ludzi, uczniów klas V i VI Szkoły Podstawowej nr 6 w Mikołowie, stawiających pierwsze kroki w świecie dziennikarskim. Z tego względu bardzo liczymy na każdą pomoc. Czekamy na wszelkie opinie, uwagi, informacje i ciekawe artykuły dotyczące naszej lokalnej wspólnoty.

O czym przeczytacie w I numerze?
- poznacie nowych nauczycieli naszej szkoły
- dowiecie się co jest budowane w sąsiedztwie szkoły
- odkryjecie tajemnice naszego kościoła

Więcej informacji na stronie Redakcji Miesięcznika "Echo Boru" www.echo-boru.bo.pl

Szuflada, pamięć, przestrzeń – warsztaty dla młodzieży w Borowej Wsi

Szuflada, pamięć, przestrzeń – warsztaty dla młodzieży w Borowej Wsi

Jesień w Gimnazjum nr 3 w Mikołowie – Borowej Wsi zapowiada się niezwykle ciekawie. Uczniowie, biorący udział w projekcie edukacyjnym „Borowa Wieś oczami uczniów”, będą mieli możliwość uczestniczenia w niezwykle ciekawych warsztatach pt. Szuflada, pamięć, przestrzeń – nowe formy edukacji młodzieży do kultury.

Czego będą dotyczyć zajęcia? Przez cztery kolejne piątki Borową Wieś będą odwiedzać specjalni trenerzy, którzy będą uczyć gimnazjalistów, jak obchodzić się z pamiątkami historycznymi, jak przeprowadzać wywiady czy jak digitalizować archiwalia. Warsztaty zostaną poprowadzone w ciekawy i aktywizujący sposób. Efekt końcowy prawie miesięcznych działań ma zostać zaprezentowany mieszkańcom Borowej Wsi jeszcze w tym roku. Organizatorami warsztatów są Stowarzyszenie Genius Loci – Duch Miejsca oraz Biuro Europejskiej Stolicy Kultury Katowice 2016.


Tematyka warsztatów:

- Szuflada. Od rzeczy, do rzeczy (warsztaty odkrywania i digitalizacji życia przedmiotów)
- Pamięć. Głos z przeszłości (warsztaty podstaw historii mówionej)
- Przestrzeń. Miejsca w przestrzeni, przestrzeń w miejscach (warsztaty odkrywania i digitalizacji własnych światów)

Uczniowie poprowadzili wycieczkę po kościele

Uczniowie poprowadzili wycieczkę po kościele

W sobotę 8 października w ramach Górnośląskich Dni Dziedzictwa 2011 odbyła się wycieczka po zabytkowym kościele drewnianym p.w. świętego Mikołaja w Borowej Wsi. Niespełna pięćdziesięciu uczestników oprowadzali uczniowie Gimnazjum nr 3, skupieni w kole historycznym.

Na początek zwiedzania historię samej miejscowości przybliżyły Patrycja Żydek (klasa II) oraz Aleksandra Lach (klasa I). Po ich wstępie głos zabrali chłopcy, Paweł Żur i Daniel Żur (obaj z klasy III), którzy opowiedzieli o dziejach świątyni. Następnie Ania Mertyńczak i Monika Jonczyk (klasa III) przedstawiły zgormadzonym uczestnikom informacje na temat wyposażenia nawy głównej kościoła, zaś Dominika Skalik i Dawid Korzus (klasa II) omówili wystrój prezbiterium. Na zakończenie Maciek Kalka (klasa III) zabrał uczestników na zewnątrz i wskazał najważniejsze informacje na temat konstrukcji kościoła i wieży. Nad gimnazjalistami czuwał opiekun grupy, Przemysław Noparlik. Gościem specjalnym była pani Krystyna Grodoń, pasjonatka historii i autorka książek na temat dziejów Przyszowic.

Czytaj więcej o kosciele p.w. świętego Mikołaja

Dzięki tej wycieczce młodzi ludzie mieli nie tylko okazję po raz pierrwszy w życiu wczuć sie w rolę przewodników, ale także samodzielnie zebrać informacje potrzebne do oprowadzania. Ich trud nie poszedł na marne, bo frekwencja dopisała a uczestnicy wycieczki gratulowali młodziezy zaangażowania.

Wycieczka była realizowana przy współpracy ze Stowarzyszeniem Genius Loci w ramach projektu "Borowa Wieś oczami uczniów"

Odkryj tajemnice naszego kościoła!

Odkryj tajemnice naszego kościoła!

Uczniowie Gimnazjum nr 3 w Mikołowie zapraszają na wspólne zwiedzanie drewnianego kościoła p.w. św. Mikołaja w Borowej Wsi. Szkoła w ten sposób pragnie włączyć się organizację Górnośląskich Dni Dziedzictwa 2011.

Młodzi ludzie przez cały poprzedni rok szkolny poznawali historię swojej miejscowości. Teraz pragną sprawdzić swoją wiedzę i przekazać ją przybyłym do kościoła gościom. Uczniowie postarają się przybliżyć historię świątyni oraz rozszyfrować postacie znajdujące się na zeźbach i obrazach w jej wnętrzu. Udział w wycieczce jest nieodpłatny!

Termin: 8 października (sobota)
Godzina: 15:00
Zbiórka: Mikołów - Borowa Wieś, kościół św. Mikołaja, ul. Gliwicka 354

Zobacz szczegółowy program Górnośląskich Dni Dziedzictwa!
Górnośląskie Dni Dziedzictwa to impreza, która ma za zadanie przybliżyć mieszkańcom Śląska, zwłaszcza młodym ludziom, dziedzictwo kulturowe i historyczne regionu. W tym celu na całym Śląsku przez dwa kolejne wekendy będą się odbywać wycieczki, prelekcje, wystawy, koncerty... Wszystko oczywiście nieodpłatnie!

Na terenie Mikołowa odbędą się jeszcze dwie imprezy, przeznaczone zarówno dla dorosłych, jak i dla młodzieży szkolnej. W sobotę 24 września spacer po Mikołowie pt. „Wrzesień 1939 roku w Mikołowie” poprowadzi Grzegorz Mandera. Dzień później będzie można wybrać się na wycieczkę po centrum miasta razem z Mariuszem Dmetreckim. Zbiórka na obie wycieczki na mikołowskim rynku.

Rusz się z domu i poznaj tajemnice Mikołowa!

Wyniki konkursu wiedzy o Borowej Wsi


Wyniki konkursu wiedzy o Borowej Wsi

20 maja 2011 roku z okazji Święta Szkoły odbyła się konkurs wiedzy o Borowej Wsi. Do konkursu stanęli reprezentaci klas gimnazjalnych oraz klasy VI szkoły podstawowej. Po zakończeniu czterech konkurencji okazało się, że zwyciężyła drużyna z klasy 2 gimnazjum, w składzie Monika Jonczyk i Anna Mertyńczak. Dziewczyny nie dały szans pozostałym drużynom, złożonym z samych chłopców.

Oto wyniki uzyskane przez poszczególne zespoły:

Miejsce 1: Monika Jonczyk, Anna Mertyńczak (klasa 2 G, 30 punktów)
Miejsce 2: Adam Stalica, Rafał Lubański (klasa 3 G, 25 punktów)
Miejsce 3: Marcin Pietrz, Dawid Korzus (klasa 1 G, 24 punktów)
Miejsce 4: Robert Noglik, Dawid Macha (klasa 1 G, 23 punkty)
Miejsce 5: Paweł Żur, Adam Loskot (klasa 1 G, 19 punkty)
Miejsce 6: Przemysław Nocoń, Marcel Żydek (klasa 6, 8 punktów)
Miejsce 7: Łukasz Szczyrba Antoni Janiaczyk (klasa 6, 6 punktów)

Gratulujemy zwycięzcom, a nagrody zostaną rozdane na zakończenie roku szkonego.


Wyniki głosowania na projekt edukacyjny

Sukces mimo porażki!

Znamy już wyniki głosowania w konkursie na najlepszy projekt edukacyjny w Polsce. Wśród 31 nagrodznych prac (spośród ponad 250 zgłoszonych) znalazł się projekt uczniów z gimnazjum w Mikołowie - Borowej Wsi, który uzyskał łącznie 4455 głosów! Niestety nie wystarczyło to do otrzymania jednej z dziesięciu głównych nagród (środki finansowe na realizację projektu). Jednak szkoła, za zapał i zaangażowanie otrzymała nagrodę pocieszenia - programy komputerowe!

Zobacz pełną lista zwycięzcówCelem projektu "Borowa Wieś oczami uczniów" jest stworzenie wirtualnego przewodnika po miejscowości. Uczniowie postanowili wystartować w konkursie, by zdobyć pieniądze na wydanie swego przewodnika w formie książki. Choć się nie udało, nie zamierzamy spocząć bez dalszej walki. Pragniemy znaleźć sponsorów z Mikołowa i okolicy, którzy wesprą powstanie tej książki.

Bez względu na ostateczny wynik głosowanie okazało się wielkim sukcesem niewielkiej szkoły (gimnazjum liczy zaledwie 70 uczniów!) oraz całej lokalnej społeczności sołectwa. Każdego dnia spotykaliśmy się z poparciem wśród mieszkańców oraz osób spoza Borowej Wsi. Najbardziej cieszy mobilizacja i zaangażowanie uczniów, którzy roznieśli kilkaset ulotek, rozwiesili kilkadziesiąt plakatów, przeprowadzili kilka ambitnych akcji promocyjnych w Internecie... To co się działo na Borowej Wsi przez ostatni miesiąc zaskoczyło wszystkich. Mała osada zjednoczyła się w wlace o wspólny cel!

Pragniemy podziękować wszystkim, którzy byli nam przychylni i głosowali na nasz projekt!
Konkurs wiedzy o Borowej Wsi


Konkurs wiedzy o Borowej Wsi

Z okazji Święta Szkoły zapraszamy uczniów gimnazjum oraz klasy 6 Szkoły Podstawowej do udziału w konkursie wiedzy o Borowej Wsi

Termin konkursu: 20 maja 2011 (piątek)

Co zrobić by wziąć udział?
- zebrać 2-osobową drużynę
- zgłosić zespół do p. Przemka Noparlika do 13 maja (piątek)
- przyswoić wiedzę dostępną na stronie www.borowa.ubf.pl

Zakres materiału do opanowania:
- najważniejsze zabytki
- historia miejscowości
- życie współczesne miejscowości
- zdjęcia współczesne, archiwalne pocztówki oraz mapy

Na zwycięzców konkursu czekają nagrody oraz oceny z historii!
Zachęcamy do udziału!

Piszemy przewodnik po Borowej Wsi...
Już wszyscy wiedzą o naszym konkursie...
Strona 1 z 2 1 2 >
Polecane strony


Genius Loci zaprasza do współpracy

 

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Miesięcznik "Echo Boru"

 Głosuj na Borową Wieś


Konkurs

 Głosuj na Borową Wieś

Więcej o konkursie
Organizatorzy

 

 

Patronat honorowy

Burmistrz Miasta Mikołów

 

Partnerzy

Parafia św. Mikołaja

Sołtys Borowej Wsi

Miejska Placówka Muzealna

 

 

Wsparcie projektu

Startujemy w konkursie

 


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie