Uczniowie poprowadzili wycieczkę po kościele
Dodane przez admin dnia Październik 08 2011 21:05:07

Uczniowie poprowadzili wycieczkę po kościele

W sobotę 8 października w ramach Górnośląskich Dni Dziedzictwa 2011 odbyła się wycieczka po zabytkowym kościele drewnianym p.w. świętego Mikołaja w Borowej Wsi. Niespełna pięćdziesięciu uczestników oprowadzali uczniowie Gimnazjum nr 3, skupieni w kole historycznym.

Na początek zwiedzania historię samej miejscowości przybliżyły Patrycja Żydek (klasa II) oraz Aleksandra Lach (klasa I). Po ich wstępie głos zabrali chłopcy, Paweł Żur i Daniel Żur (obaj z klasy III), którzy opowiedzieli o dziejach świątyni. Następnie Ania Mertyńczak i Monika Jonczyk (klasa III) przedstawiły zgormadzonym uczestnikom informacje na temat wyposażenia nawy głównej kościoła, zaś Dominika Skalik i Dawid Korzus (klasa II) omówili wystrój prezbiterium. Na zakończenie Maciek Kalka (klasa III) zabrał uczestników na zewnątrz i wskazał najważniejsze informacje na temat konstrukcji kościoła i wieży. Nad gimnazjalistami czuwał opiekun grupy, Przemysław Noparlik. Gościem specjalnym była pani Krystyna Grodoń, pasjonatka historii i autorka książek na temat dziejów Przyszowic.

Czytaj więcej o kosciele p.w. świętego Mikołaja

Dzięki tej wycieczce młodzi ludzie mieli nie tylko okazję po raz pierrwszy w życiu wczuć sie w rolę przewodników, ale także samodzielnie zebrać informacje potrzebne do oprowadzania. Ich trud nie poszedł na marne, bo frekwencja dopisała a uczestnicy wycieczki gratulowali młodziezy zaangażowania.

Wycieczka była realizowana przy współpracy ze Stowarzyszeniem Genius Loci w ramach projektu "Borowa Wieś oczami uczniów"